Oto Virüse Önlem Alınıyor

Oto Virüse Önlem Alınıyor


Oto Virüse Önlem Alınıyor

Oto Virüse Önlem Alınıyor. Sürücüsüz araçlarda internete bağlı olarak yaşanabilecek herhangi bir “hack” saldırısına karşı otomobil markaları yazılım şirketleriyle beraber çeşitli önlemleri almaya çalışıyorlar.
En büyük otomobil fuarı Frankfurt’ta yeni araçların tanıtımının yanı sıra oto virüs konusuna da tanıklık getirildi. Otomobilleri siber saldırılara karşı korumak amacıyla Kaspersky Lab ve AVL Software and Functions isimli 2 firma otomotiv sektöründe siber zorluklarla savaş adına birbirleriyle anlaşma yaptılar. Bu iki şirket, beraber geliştireceği güvenli yazılımları Frankfurt’ta sürücülerin karşısına çıkaracaklar.

Siber Saldırılar Oldu

Son yıllarda üretilen sürücüsüz otomobiller elektronik olarak kontrol altında tutulmaktadır. Buda bilgisayar hackerlarını harekete geçiriyor. Hackerlar fren, gaz pedalları ve direksiyon gibi donanımları ele geçirebildiği gibi sürücünün kaza yapmasına imkan sağlayabilir. Buda oldukça tehlikeli bir udrumu ortaya çıkarıyor. Ayrıca bazı araçlar akıllı telefonlar yoluyla da kontrol altında tutulabildiği için internet bağlantısı bulunan araçlardan bilgisayar hackerlarını harekete geçirerek sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Buda demek oluyor ki ilerleyen sektör nedeniyle önümüzdeki yıllarda siber tehlikenin daha da artacağı yönünde tahmin yapmak pekte güç olmaz.
Otomotiv sektöründe siber saldırılar 1 kaç sene önce yaşanmıştı, otomobil güvenlik uzmanları Chris Valasek ve Charlie Miller, saldırının mümkün olduğunu tespit etmek amacıyla gazı ve frenin pedalının kontrolünü ele geçirerek bu olayı açıklığa kavuşturmuşlardı. Bir diğer olayda ise bir aracın aküsünün boşaltılmış olması meydana gelmişti.

F1’de Önlem

Kaspersky Lab firması 2013 yılından bu yana F1 takımı ile birlikte çalışmalarını yürüterek, otomobil güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Bazı araç donanımlarının performansı ve bilgilerin güvenliğini sağlayarak bir başka sızdırma olmaması için büyük bir titizlikle çalışmalarını yürütüyor.

Bir önceki yazımız olan Gürcistan'dan Araba Almak Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Gürcistan araba fiyatları hakkında bilgi, Gürcistan arabaları hakkında bilgiler ve Gürcistan'dan araba almak hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM